До Нового року в Україні обіцяють дешеві цитрусові

На ці новорічні свята українців завалять цитрусовими. Апельсини, мандарини та лимони – всього цього збираються завезти на 8-10% більше, ніж роком раніше (280 тис. тонн). У розрахунку на високий попит.

«Ціни на цитрусові, в першу чергу на мандарини, вже опустилися приблизно на 5% з початку листопада. І це не кінець, вони можуть ще подешевшати на 10-15%, і ми зможемо побачити збільшення обсягу імпорту », – зазначила керівник департаменту «Маркетинг-Аналітика» оптового ринку “Шувар”  Тетяна Гетьман.

Мандарини – найпопулярніший в нашій країні вид цитрусових, тому за його цінником стежать особливо пильно. Загальна ж структура імпорту і споживання виглядає наступним чином:

54% (140 тис. тонн) – мандарини;

27% (70 тис. тонн) – апельсини;

16% (46 тис. тонн) – лимони;

3% – всі інші цитрусові (грейпфрут, лайм, помело та ін.)

Основними постачальниками цитрусових в Україну є три країни: Туреччина, Єгипет та Іспанія. І перша – беззаперечний лідер з великим відривом: 51,59% всіх цитрусових в Україні мають турецьке походження. По-перше, через стабільно високі врожаї, по-друге – завдяки цінам. Вони найнижчі в Європі. Набагато привабливіше, ніж в Іспанії, на яку припадає лише 6,62% нашого імпорту, передає UBR.ua.

У цьому сезоні турки обіцяють справжній бум – прогнозують рекордне збільшення врожаю мандаринів, апельсинів, грейпфрутів і особливо лимонів. З початком збору оптові ціни на деякі сорти цитрусових вже впали в порівнянні з минулим роком (скажімо, мандарини подешевшали до $ 0,5-0,7 на кілограмі), але продовжать ще знижуватися до кінця грудня. Особливо з урахуванням низького курсу ліри до долара і євро. Наприклад, до долара з листопада-2017 по листопад-2018 турецька валюта девальвувала відразу на 32%, до 0,189 / $.
завезуть більше

Саме турецькі мандарини стануть прикрасою більшості українських столів і ялинок. За прогнозом директора Асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенко, їх повинні завезти десь на 12% більше, ніж в минулому сезоні, – близько 100 тис. тонн. Він вирахував, що на хорошій врожайності і зростанні обсягів поставок ціни на цей цитрус повинні знизитися відразу на 10-15%.

За станом на 23 листопада 2018 року оптові ціни на турецькі мандарини знаходилися на рівні 22-23 грн / кг. І в роздробі на них не сильно накручували: фрукти віддавали по 25-28 грн / кг. Мова знову-таки про турецькі продукти, а вже за іспанська мандарин в наших магазинах просять набагато більше – 59-68 грн / кг.

Непогано в цьому році заощадять любителі лимонів. З Туреччини кислий фрукт вже завозять на 8-10% дешевше, ніж рік тому: якщо 2017-го оптові ціни перебували на рівні 23 грн / кг, то вже в 2018-му – 21 грн / кг. При цьому в магазинах турецькі лимони коштують в середньому 29-32 грн / кг, а дорожчий продукт з Іспанії – близько 67-70 грн / кг.

Досить високі ціни в роздробі ставлять на апельсини – 29-45 грн / кг (в залежності від розміру і країни-постачальника), але з початком масового імпорту фруктів з Туреччини і Єгипту їх обіцяють опустити відразу на 10-20%. Наші розцінки будуть нижче, ніж у сусідів. «Якщо на початку 2018 року ціни на цитрусові в Польщі були на рівні українських або навіть трохи дешевше, то сьогодні середні розцінки на апельсини і лимони в нашій роздробі нижче, ніж у нашого сусіда на 25-30%», – зазначив Олексій Дорошенко.