Імпорт фруктів і ягід в Україну вдвічі перевищив їх експорт

За 9 місяців цього року Україна експортувала плодово-ягідної продукції на суму $ 172 млн, що на 10% перевищує показник відповідного періоду минулого року.

Про це повідомив старший науковий співробітник відділу економіки аграрного виробництва і міжнародної інтеграції Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки” Богдан Духніцкій.

За його словами, це стало можливим завдяки триваючому збільшенню доходів від продажів на зарубіжних ринках всіх основних товарів вітчизняного експорту групи 8 УКТЗЕД. Йдеться про волоський горіх ($ 75 млн), замороженні фрукти ($ 63 млн), яблука й груші ($ 14 млн), а також ягоди ($ 12 млн).
Бухніцкій зазначив, що в порівнянні з аналогічним періодом 2018 року, вітчизняний експорт плодів збільшився і в кількісному вираженні.

Так, майже на 80% зросли обсяги закордонних поставок волоських горіхів – з 20 тисяч тонн до 36 тисяч тонн, яблук і груш – більш ніж в півтора рази (+ 52%) – з 29 тисяч тонн до 44 тисяч тонн, а заморожених плодів і ягід – з 36 тисяч тонн до 37 тисяч тонн.

Найбільшим ринком збуту для української продукції садівництва залишається Європейський Союз.

При цьому, в географічній структурі експорту визначальними є продажі в Польщу (17,5% вартості експорту), Туреччину (11,3%), Францію (8,1%), Білорусь (6,2%), Італію (5,0 %), Нідерланди (4,1%) і Ірак (4,0%).

Бухніцкій підкреслив, що за звітний період обсяги імпорту фруктів в Україну також збільшилися (+ 23%) і досягли $ 392 млн.

Найбільше за 9 місяців поточного року Україна закупила цитрусових плодів – на $ 115 млн, бананів – $ 113 млн, кісточкових і зерняткових (яблук, груш, абрикосів, персиків та інших плодів) – $ 53 млн, винограду – $ 27 млн, фініків, інжиру, ананасів – на таку ж суму.

У кількісному вираженні обсяги імпорту бананів виросли до 201 тисяч тонн (+ 12%), а цитрусових – до 188 тисяч тонн (+ 5%).

Відчутним стало збільшення в рази закупівель за кордоном традиційних для України фруктів. Серед них, зокрема, яблук і груш – з 4 тисяч тонн за 9 місяців 2018 року до 25 тисяч тонн в цьому році, а абрикосів, персиків та інших кісточкових – з 26 тисяч до 58 тисяч тонн. Така ситуація пояснюється зниженням кількісних і якісних показників нинішнього врожаю цих фруктів.

Станом на кінець вересня 2019 року, за рахунок екзотичних фруктів імпорт плодів і ягід в Україні більш ніж в два рази перевищив експорт вітчизняної плодово-ягідної продукції.

“Не дивлячись на це, за підсумками календарного 2019 вітчизняні експортери цілком здатні досягти максимальних доходів від продажу плодово-ягідної продукції іноземним споживачам”, – підсумував експерт.

Нагадаємо, за січень – вересень 2019 року експорт продукції АПК з України склав 15,6 млрд доларів, що на 22% більше, ніж за аналогічний період 2018 року.