Україна три сезони поспіль зменшує експорт і впевнено нарощує імпорт помідорів

Про це йдеться в повідомленні «Інфо-Шувар».

За перше півріччя 2019 року в країну було ввезено 55 тис. т. помідорів, це на 15% більше, ніж за той же термін минулого року року і майже в 2 рази перевищує обсяг експорту за перші 6 місяців 2017 року.

Ситуація з експортом зворотна: в першому півріччі 2019 року Україна продала на зовнішньому ринку менше 1 тис. т. помідорів, зменшивши в 3 рази показники в порівнянні з попереднім сезоном і в 5 разів у порівнянні з першою половиною 2017 року.

Також наголошується, що ціни на українські помідори на цьому тижні встановили новий рекорд. Після останньої хвилі подорожчання ціни на червоні тепличні томати досягли показників 24-30 грн / кг (0,8-1,0 € / кг), а рожеві і жовті сорти томатів на оптових ринках України пропонуються сьогодні по 38-40 грн / кг ( 1,2-1,3 € / кг). На півдні України фермери вже почали збирати грунтовій томат, перший урожай виробники пропонують по 15-17 грн / кг (0,5-0,56 € / кг), такий рівень цін теж безпрецедентно високий. Для порівняння, рік тому на оптовому ринку ОРСП «Шувар» тепличний і грунтової томат пропонувалися мінімум в 2,5-3 рази дешевше.

«Зростання ціни до небачених показників в цьому сезоні пояснюється рядом факторів. По-перше, урожай помідорів страждає через погодні катаклізми. Господарства Закарпаття втратили частину врожаю через масове підтоплення теплиць. На півдні сезон збору грунтового томата затримується, а постійні перепади погоди сприяють поширенню хвороб і, відповідно, негативно впливають на врожайність », – розповідає керівник департаменту «Аналітика» ОРСП «Шувар» Тетяна Гетьман.

Вона підкреслила, що вже другий рік відчувається скорочення площ під ґрунтовим томатом, це є наслідком зменшення попиту з боку переробної галузі, яке почалося ще 4 роки тому. Попит на грунтовій томат у населення теж знижується, українці менше консервують і більше стали їсти свіжих салатів, для яких вони вибирають помідори в ідеальному співвідношенні смаку і зовнішнього вигляду. Виростити такий томат у відкритому грунті сьогодні дуже важко.

За даними «Інфо-Шувар» останні 2 роки на ринку України ціни на томат в липні знижувалися, мінімальних показників вони зазвичай досягали в першій половині серпня – сезон активної заготовки.